Wychowanie dziecka bez porazek

Dzieci to wulkany energii. Biegają, skaczą, wywracają i zbliżają się, znów wywracają a faktycznie w nieskończoność. Nieraz trudno sprawić je do ładu. Natomiast zatem nie wszystko. Dzieci to razem wizytówki rodziców. Jak stworzyć, by swoje pociechy spędzały aktywnie czas, i przy obecnym nie wyglądały jak ofiary katastrofy naturalnej?

Wygnieciona sukienka, przybrudzony kołnierzyk, zdarte kolano - to problemy, które dotykają każdych rodziców. Kupimy nowe ubrania, cerujemy dziury, mamy przy sobie nawilżane chusteczki i torebki, w których najwięcej miejsca zajmują spinki do włosów dla dzieci, chusteczki higieniczne, szczotki a kolejne narzędzia pierwszej potrzeby. Nałożenia na zmianę, ukryte w specjalnej torbie, to wypowiedzenia nie właśnie dla zdesperowanych. Stan to ale nie jedynie wtedy spodenki, sukienka czy rajstopy. Włosy bardzo często stawiają pierwsze skrzypce.

Jak szybko o zburzenie misternie splecionej gumkami fryzury - wie każda mama. Jak że doprowadzić włosy swojej dziewczynki do poziomu prezentującego estetykę sprzed wyjścia z domu - wie każdy tata. Bez profesjonalnych sprzętów się nie obędzie. Zwykłe gumki często obniżają się z włosów. Warkocze, skrzętnie zaplatane dodatkowo w kącie piaskownicy, rozplątują się w pięć minut. Każdą fryzurę trzeba wspomóc, dlatego poza gumkami, grzebieniami, opaskami i odrobiną szczęścia, zawsze warto być przy sobie spinki. Ważne jest, by spinki były trwałe, ale również zbudowane z zdrowych materiałów. Twardy sztywny, kłujący w górę plastik nie tylko szybko zbuduje w piaskownicy, ale sprawi, że niemowlęta nie dopuszczą żadnego z rodziców do własnych włosów przez najbliższe dwadzieścia lat. Wygodna, delikatna spinka, przystosowana kształtem do osoby pociechy, może przynajmniej wesprzeć w dowolnym stopniu utrzymać ten moment prezencji.

Jeśli fryzura jest skłonna, torba spakowana, dziecko uśmiechnięte, i rodzic uzbrojony w wystarczające pokłady cierpliwości i myśli - można wyruszać. Zależnie od tego, dokąd wyprawa się kieruje, dobrze dostosować fryzurę. Jeśli dziś zamierzamy akurat wysłać dziecko na całodzienny pobyt w przedszkolu, warto zadbać o: - stabilność, - wygodę, - wygląd. Dobrze też skorzystać pod uwagę: - szarpanie, - bieganie, - upadanie, - pogubienie elementów.

A po powrocie można pociechę uczesać z niedawna.