Choinka 4x4 zamosc 2014

Główną ozdobą świąteczną jest choinka, nie oddaje to kwestie. Wszyscy albo przed świętami, bądź w Wigilię przyozdabiamy świąteczne drzewko kolorowymi ozdobami, światełkami i łańcuchami, nie rzadko wieszamy na niej rzadko ciastka i oryginalnego rodzaju słodycze, które później najmłodsi z chęcią podjadają. Czy jednak kiedykolwiek zastanowił się ktoś, która jest sprawa choinki i dlaczego istnieje właśnie istotna w świątecznej tradycji?

http://se.healthymode.eu/flexa-plus-new-ett-lakemedel-for-gemensamma-sjukdomar/Flexa Plus New. Ett läkemedel för gemensamma sjukdomar

Jest znacznie teorii, które mówią o tym, skąd zachowała się tradycja świątecznego drzewka. Mówię one między innymi, że przystrajanie drzewka jest zaszłością po świętowania dnia zmarłych w Rzymie, inne że to symbolika rajskiego drewna w Edenie. Jednak w mało bliższych nam czasach wielkim zwolennikiem dekorowania iglaka w stopniu przedświątecznym był Martin Luther, właśnie ograniczając się do teorii, iż przystrajanie drzewka w papierowe ozdoby i jabłka będzie symbolizować ponowne połączenie się mężczyznę z Bogiem. Zwyczaj ten szybko rozpowszechnił się na wszystek świat. Można więc powiedzieć, że akurat nie dopiero w Polsce, lecz plus a drugich krajach Europy i w Ameryce na wielka ubiera się choinki dzięki niemieckiej inicjatywie.

Obecnie odeszło się już z dawnego przystrajania świątecznego drzewka w kawałki dokumentu i jabłka, ubierając choinki w kolorowe bombki, łańcuchy i światełka. Zresztą jedynie na powierzchni ostatnich 30 lat można zauważyć sporą zmianę w popularności choinkowej. Tak więc, były bardzo często spotykanym działaniem było przystrajanie drzewka w wiklinowe ozdoby, łańcuchem często były bezpośrednio wykonane łączone ze sobą obręcze z ciekawego papieru, natomiast oświetlenie stanowiły świeczki przymocowywane za pomocą specjalnych klipsów, (jak można się łatwo domyślić, nie trudno było to o pożar). Następnie wiklinowe ozdoby stanowiły w centralnej mierze zastąpione bombkami imitującymi wyglądem zwierzęta lub zabawki, a jako dodatek stanowiły tak zwane anielskie włosy, czyli wiszące srebrne lub złote cienkie sznureczki oraz strzępki waty, które trzymały być integrowane ze śniegiem. Teraz, jak wiadomo, rozmaitość wzorów oraz kolorów świątecznych ozdób jest poważna do określenia, ale w pierwszej mierze dominują odcienie złota, czerwieni i młodzi, które są utożsamiane ze świętami.

Przez lata historia choinki, tak samo jako ludzie, doświadczała kolei w sferze trendów zajmujących jej przystrajania. Choć nie zmieniło się to, iż od czasu ubrania pierwszej w spraw choinki przez Luthera, zwyczaj ten znacznie mocno zakorzenił się w kulturze świątecznej i planujmy nadzieję, że nieprędko przeminie.